Edward Abramowski
Związek Rycerzy Polski
[1915]
Celem jest uszlachetnianie ludzi – wytworzenie w Polsce typu rycerza i zorganizowanie ludzi tego typu dla prowadzenia dzieła wyzwolenia politycznego, społecznego i moralnego.
Za typ rycerza uważamy człowieka zdolnego poświęcić wszystko dla dobra Ojczyzny, kierującego się w stosunkach z ludźmi tylko miłością i braterstwem, występującego czynnie w obronie każdej krzywdy i niesprawiedliwości, spełniającego wobec siebie obowiązek ciągłego doskonalenia się w kierunku Bohaterstwa, woli twórczej, samodzielności i miłości ludzi.
Dzieło wyzwolenia politycznego Związek prowadzi w kierunku powstania niepodległej Rzeczypospolitej Polski, Litwy i Rusi, jako trzech ludów jednakowo wolnych i równych sobie, a mających jedną wspólną Ojczyznę w granicach przedrozbiorowych.
Dzieło wyzwolenia społecznego Związek prowadzi w kierunku przebudowy ustroju społecznego w tzw. Rzeczpospolitą Kooperatywną, gdzie życie gospodarcze i kulturalne narodu prowadzone jest przez stowarzyszenia ludowe, z minimalnym uczestnictwem władzy państwowej.
Dzieło wyzwolenia moralnego Związek prowadzi w kierunku tępienia egoizmu, służalczości i życia pojmowanego jako walki o zysk i karierę – szerząc natomiast zwyczaje braterstwa. Dla dokonania tej przemiany moralnej, Związek tworzy różne towarzystwa i instytucje wychowawcze, mogące zmienić nie tylko pojęcie człowieka, ale przede wszystkim jego uczucia i zwyczaje.
Ideały wyznawane przez członka Związku obowiązują go zarazem w życiu prywatnym i społecznym. Postępowanie jego we wszystkich sprawach codziennego życia musi być zgodne z tymi ideałami.
Wyzwolenie człowieka z egoizmu i ze służalczości wobec władzy, wyzwolenie, które samo przez się tworzy inny typ dziejowy człowieka, człowieka odrodzonego do głębi swej istoty, wyzwolenie to Związek uważa za wielką misję dziejową Polski w stosunku do ludzkości całej.
Edward Abramowski
Powyższy tekst powstał w roku 1915, a odnaleziono go po śmierci autora. Pierwotnie ukazał się w czterotomowym wydaniu pism Abramowskiego – tom I, nakładem Związku Polskich Stowarzyszeń Spożywców, Warszawa 1924. Na potrzeby niniejszego przedruku poprawiono pisownię według obecnych reguł.
Warto przeczytać także trzy inne teksty Abramowskiego:
- Odnowienie życia [1914]
- Czym mają być Związki Przyjaźni [1912]
- Człowiek dzisiejszy [1915]
- Kategorie:
- Dokumenty
- Teksty
- Teksty programowe
- Teoria