Ukazał się niedawno obszerny tom zawierający przedwojenną i powojenną publicystykę wybitnego lewicowego poety – Władysława Broniewskiego.
Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się niedawno książka: Władysław Broniewski – „Publicystyka”. Jak napisali wydawcy, Publikowana po raz pierwszy w jednym tomie różnorodna publicystyka Władysława Broniewskiego pokazuje poetę jako wnikliwego obserwatora życia kulturalnego i społecznego Drugiej Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale przede wszystkim jako człowieka stojącego na pierwszej linii wydarzeń. Broniewski pisze nie tylko o literaturze, filmie i teatrze, ale komentuje także wydarzenia historyczne, analizuje dramatyczne zagubienie ideowe młodzieży akademickiej u progu niepodległości, omawia wątpliwości związane z sytuacją Polski na przełomie lat 30. XX wieku, z przerażeniem obserwuje niewygasłą pomimo doświadczeń II wojny światowej i Zagłady atmosferę antysemityzmu.
Twarda oprawa, 800 stron. Książkę można nabyć u wydawcy.
Na naszym portalu publikowaliśmy już trzy ciekawe materiały o Broniewskim:
- Poeta z temperaturą – o Władysławie Broniewskim rozmowa z Mariuszem Urbankiem, autorem pierwszej całościowej biografii poety
- Broniewski jest niewygodny – rozmowa z Maciejem Gawlikowskim, autorem filmu dokumentalnego „Errata do biografii: Władysław Broniewski”
- Artykuł o Broniewskim i jego poglądach: Rafał Biernacki – „Autentyczna poezja nie potrzebuje karty tożsamości”